Littelfuse Inc. KLDR.800HXP
Mfr. Part #:KLDR.800HXP
Manufacturer:Littelfuse Inc.
Utmel Part #:1475-KLDR.800HXP
Package:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
ECAD Model:
Description:Industrial & Electrical Fuses .8A 600VAC 300VDC Slo-Blo
In Stock: 28
Min: 1Mult: 1
QtyUnit PriceExt Price
Want a lower wholesale price? Please send RFQ, we will respond immediately.
Delivery:
Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately .
United States
China
Canada
Japan
Russia
Germany
United Kingdom
Singapore
Italy
Hong Kong(China)
Taiwan(China)
France
Korea
Mexico
Netherlands
Malaysia
Austria
Spain
Switzerland
Poland
Thailand
Vietnam
India
United Arab Emirates
Afghanistan
Åland Islands
Albania
Algeria
American Samoa
Andorra
Angola
Anguilla
Antigua & Barbuda
Argentina
Armenia
Aruba
Australia
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Bangladesh
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Benin
Bermuda
Bhutan
Bolivia
Bonaire, Sint Eustatius and Saba
Bosnia & Herzegovina
Botswana
Brazil
British Indian Ocean Territory
British Virgin Islands
Brunei
Bulgaria
Burkina Faso
Burundi
Cabo Verde
Cambodia
Cameroon
Cayman Islands
Central African Republic
Chad
Chile
Christmas Island
Cocos (Keeling) Islands
Colombia
Comoros
Congo
Congo (DRC)
Cook Islands
Costa Rica
Côte d’Ivoire
Croatia
Cuba
Curaçao
Cyprus
Czechia
Denmark
Djibouti
Dominica
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Eritrea
Estonia
Eswatini
Ethiopia
Falkland Islands
Faroe Islands
Fiji
Finland
French Guiana
French Polynesia
Gabon
Gambia
Georgia
Ghana
Gibraltar
Greece
Greenland
Grenada
Guadeloupe
Guam
Guatemala
Guernsey
Guinea
Guinea-Bissau
Guyana
Haiti
Honduras
Hungary
Iceland
Indonesia
Iran
Iraq
Ireland
Isle of Man
Israel
Jamaica
Jersey
Jordan
Kazakhstan
Kenya
Kiribati
Kosovo
Kuwait
Kyrgyzstan
Laos
Latvia
Lebanon
Lesotho
Liberia
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macao(China)
Madagascar
Malawi
Maldives
Mali
Malta
Marshall Islands
Martinique
Mauritania
Mauritius
Mayotte
Micronesia
Moldova
Monaco
Mongolia
Montenegro
Montserrat
Morocco
Mozambique
Myanmar
Namibia
Nauru
Nepal
New Caledonia
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Niue
Norfolk Island
North Korea
North Macedonia
Northern Mariana Islands
Norway
Oman
Pakistan
Palau
Palestinian Authority
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Pitcairn Islands
Portugal
Puerto Rico
Qatar
Réunion
Romania
Rwanda
Samoa
San Marino
São Tomé & Príncipe
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Sierra Leone
Sint Maarten
Slovakia
Slovenia
Solomon Islands
Somalia
South Africa
South Sudan
Sri Lanka
St Helena, Ascension, Tristan da Cunha
St. Barthélemy
St. Kitts & Nevis
St. Lucia
St. Martin
St. Pierre & Miquelon
St. Vincent & Grenadines
Sudan
Suriname
Svalbard & Jan Mayen
Sweden
Syria
Tajikistan
Tanzania
Timor-Leste
Togo
Tokelau
Tonga
Trinidad & Tobago
Tunisia
Turkey
Turkmenistan
Turks & Caicos Islands
Tuvalu
U.S. Outlying Islands
U.S. Virgin Islands
Uganda
Ukraine
Uruguay
Uzbekistan
Vanuatu
Vatican City
Venezuela
Wallis & Futuna
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Quick Actions
Favorite
Compare
User Guide
Purchase
You may place an order without registering to Utmel.
We strongly suggest you sign in before purchasing as you can track your order in real time.
Means of Payment
RFQ (Request for Quotations)
It is recommended to request for quotations to get the latest prices and inventories about the part.
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
IMPORTANT NOTICE
  • Prepare productStep1:Prepare product
  • Vacuum packagingStep2:Vacuum packaging
  • Anti-static bagStep3:Anti-static bag
  • Individual packageStep4:Individual package
  • Packaging boxStep5:Packaging box
  • Barcode shipping labelStep6:Barcode shipping label
KLDR.800HXP Information
  • Type
    Parameter
  • Type
    Parameter
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Weight
    8.620013g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® KLDR
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.30mmx38.10mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
    Electrical
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Applications
    Transformer Protection
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    800mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    10.3mm
  • Physical Dimension
    10.3mm x 38.1mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Blow Characteristic
    TIME DELAY
  • Class Code
    a three or four digit numerical code assigned by NCCI or a State Rating Bureau.
    CC
  • Body Height
    38.1mm