DFE252010F-4R7M=P2 alternative parts: LQH44PN4R7MP0L
Hide Shared Attributes
Part Number
Manufacturer:
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.4A 240 MOHM
Inductor Power Chip Shielded Wirewound 4.7uH 20% 1MHz Ferrite 1.7A 96mOhm DCR 1515 Embossed T/R
Lifecycle Status:
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time:
13 Weeks
8 Weeks
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Package / Case:
1008 (2520 Metric)
Nonstandard
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Shape/Size Description:
RECTANGULAR PACKAGE
RECTANGULAR PACKAGE
Material-Core:
Iron Powder
Ferrite
Operating Temperature:
-40°C~125°C
-40°C~85°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
DFE252010F
LQH44
Size / Dimension:
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
Tolerance:
±20%
±20%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
EAR99
HTS Code:
Shielding:
YES
YES
Number of Functions:
1
Current Rating:
1.4A
1.7A
Case Code (Metric):
2520
Case Code (Imperial):
1008
Inductance:
4.7μH
4.7μH
Test Frequency:
1MHz
1MHz
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
96mOhm Max
Terminal Placement:
DUAL ENDED
DUAL ENDED
Inductor Type:
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation:
2.2A
Inductance Tolerance:
20%
20%
Height Seated (Max):
0.039 1.00mm
0.071 1.80mm
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Weight:
99.988768mg
Frequency-Self-Resonant:
40MHz
Pbfree Code:
Termination:
SMD/SMT
Type:
Wirewound
Resistance:
80mOhm
Packing Method:
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Depth:
4.2mm
Military Standard:
Not
Max DC Current:
1.7A
Inductor Application:
RF INDUCTOR
Case/Size Code:
DC Current:
1.7A
Series Resistance:
80mOhm