DFE252012P-2R2M=P2 alternative parts: DFE252012P-R47M=P2
Hide Shared Attributes
Part Number
Manufacturer:
Description:
FIXED IND 2.2UH 3A 84 MOHM SMD
FIXED IND 470NH 5.7A 27 MOHM SMD
Lifecycle Status:
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time:
13 Weeks
13 Weeks
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Package / Case:
1008 (2520 Metric)
1008 (2520 Metric)
Terminal Shape:
WRAPAROUND
WRAPAROUND
Shape/Size Description:
RECTANGULAR PACKAGE
RECTANGULAR PACKAGE
Material-Core:
Iron Powder
Iron Powder
Operating Temperature:
-40°C~125°C
-40°C~125°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
DFE252012P
DFE252012P
Size / Dimension:
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Tolerance:
±20%
±20%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
2
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Type:
Wirewound
Wirewound
Composition:
Metal Alloy, Wirewound
Metal Alloy, Wirewound
HTS Code:
Shielding:
YES
YES
Number of Functions:
1
Depth:
2mm
2mm
Current Rating:
3A
5.7A
Case Code (Metric):
2520
Case Code (Imperial):
1008
Inductance:
2.2μH
470nH
Test Frequency:
1MHz
1MHz
DC Resistance (DCR):
84mOhm Max
21mOhm Max
Max DC Current:
2.2A
4A
Terminal Placement:
DUAL ENDED
DUAL ENDED
Inductance Tolerance:
20%
20%
Height Seated (Max):
0.047 1.20mm
0.047 1.20mm