PIC16F877A-E/P alternative parts: PIC16F77-I/P
Hide Shared Attributes
Part Number
Manufacturer:
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Factory Lead Time:
5 Weeks
6 Weeks
Mount:
Through Hole
Through Hole
Mounting Type:
Package / Case:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Number of Pins:
40
Data Converters:
A/D 8x10b
A/D 8x8b
Number of I/Os:
33
Watchdog Timers:
Yes
Yes
Operating Temperature:
-40°C~125°C TA
-40°C~85°C TA
Packaging:
Tube
Tube
Series:
PIC® 16F
PIC® 16F
Published:
1997
JESD-609 Code:
e3
e3
Pbfree Code:
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Number of Terminations:
40
ECCN Code:
EAR99
EAR99
Terminal Finish:
Matte Tin (Sn)
Matte Tin (Sn)
Terminal Position:
DUAL
DUAL
Supply Voltage:
5V
5V
Frequency:
20MHz
20MHz
Base Part Number:
PIC16F877A
PIC16F77
Pin Count:
Operating Supply Voltage:
5V
Power Supplies:
5V
Interface:
I2C, SPI, UART, USART
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Oscillator Type:
External
External
RAM Size:
368 x 8
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V~5.5V
4V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type:
MICROCONTROLLER, RISC
MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor:
PIC
PIC
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Type:
FLASH
FLASH
Core Size:
8-Bit
8-Bit
Program Memory Size:
14KB 8K x 14
14KB 8K x 14
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Supply Current-Max:
15mA
Bit Size:
8
Access Time:
20 μs
20 μs
Has ADC:
DMA Channels:
NO
NO
Data Bus Width:
8b
8b
DAC Channels:
Number of Timers/Counters:
3
EEPROM Size:
256 x 8
On Chip Program ROM Width:
14
CPU Family:
Number of PWM Channels:
2
REACH SVHC:
No SVHC
No SVHC
Radiation Hardening:
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Max Power Dissipation:
1W
Supply Voltage-Max (Vsup):
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup):
4V
Memory Size:
14kB
Nominal Supply Current:
900μA
Address Bus Width:
Density:
112 kb
Number of A/D Converters:
1
Number of ADC Channels:
8
Height:
4.064mm
Length:
52.4256mm
Width:
14.224mm