CL10B104KB8NNNC alternative parts: CL10A106KP8NNNC
Hide Shared Attributes
Part Number
Manufacturer:
Description:
Ceramic capacitor SMD-0603 100nF /50V X7R# K -10%, Samsung, RoHS
Cap Ceramic 10uF 10V X5R 10% SMD 0603 85C Paper T/R
Factory Lead Time:
18 Weeks
18 Weeks
Contact Plating:
Tin
Tin
Mount:
Surface Mount
Surface Mount
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
0603 (1608 Metric)
Material:
Ceramic
Ceramic
Voltage Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C~125°C
-55°C~85°C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Tape & Reel (TR)
Series:
CL
CL
Published:
1997
Size / Dimension:
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance:
±10%
±10%
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient:
X7R
X5R
Max Operating Temperature:
125°C
Min Operating Temperature:
-55°C
Applications:
General Purpose
General Purpose
Capacitance:
0.1μF
10μF
Voltage - Rated DC:
50V
10V
Depth:
800μm
800μm
Case Code (Metric):
1608
Case Code (Imperial):
Dielectric:
X7R
Voltage:
50V
Height:
900μm
Length:
1.6mm
1.6mm
Width:
787.4μm
0.8mm
Thickness (Max):
0.035 0.90mm
0.035 0.90mm