MSP430G2212IPW14 alternative parts: MSP430F169IPM
Hide Shared Attributes
Part Number
Manufacturer:
Description:
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64LQFP
Lifecycle Status:
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Factory Lead Time:
8 Weeks
6 Weeks
Mounting Type:
Surface Mount
Surface Mount
Package / Case:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
64-LQFP
YES
YES
Number of Pins:
14
Number of I/Os:
10
RAM(byte):
256
Watchdog Timers:
Operating Temperature:
-40°C~85°C TA
-40°C~85°C TA
Packaging:
Tube
Tray
Series:
MSP430G2xx
MSP430x1xx
JESD-609 Code:
e4
e4
Pbfree Code:
Part Status:
Active
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
3 (168 Hours)
Number of Terminations:
14
Terminal Finish:
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Terminal Position:
DUAL
QUAD
Terminal Form:
GULL WING
GULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel):
260
Supply Voltage:
2.7V
2.2V
Frequency:
16MHz
8MHz
Pin Count:
Supply Voltage-Max (Vsup):
3.6V
3.6V
Power Supplies:
2/3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup):
2.2V
Interface:
I2C, SPI
I2C, IrDA, SCI, SPI, UART, USART
Memory Size:
2kB
60kB
Oscillator Type:
Internal
Internal
RAM Size:
256 x 8
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V~3.6V
1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type:
MICROCONTROLLER, RISC
MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor:
MSP430
MSP430
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Type:
FLASH
FLASH
Core Size:
16-Bit
16-Bit
Program Memory Size:
2KB 2K x 8
60KB 60K x 8 + 256B
Connectivity:
I2C, SPI, USI
I2C, SPI, UART/USART
Bit Size:
16
Has ADC:
NO
DMA Channels:
NO
Data Bus Width:
16b
16b
PWM Channels:
DAC Channels:
Number of Timers/Counters:
1
Boundary Scan:
Low Power Mode:
Number of A/D Converters:
8
Format:
FIXED-POINT
FIXED-POINT
Integrated Cache:
Number of UART Channels:
0
Number of GPIO:
16
Height:
1.2mm
1.6mm
Length:
5mm
10mm
Width:
4.4mm
10mm
Thickness:
1mm
1.4mm
REACH SVHC:
No SVHC
No SVHC
Radiation Hardening:
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Contact Plating:
Gold
Weight:
342.689036mg
Data Converters:
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Termination:
SMD/SMT
ECCN Code:
EAR99
Terminal Pitch:
0.5mm
Operating Supply Voltage:
3.3V
Number of Bits:
12
Supply Current-Max:
0.6mA