MT16HTF25664AZ-800H1 alternative parts: MT16HTF25664HZ-800M1
Hide Shared Attributes
Part Number
Manufacturer:
Description:
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 240UDIMM
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 200SODIMM
Mount:
Socket
Package / Case:
240-UDIMM
200-SODIMM
Number of Pins:
240
Memory Types:
DDR2 SDRAM
DDR2 SDRAM
Number of Elements:
16
Published:
2011
Part Status:
Obsolete
Last Time Buy
Moisture Sensitivity Level (MSL):
1 (Unlimited)
3 (168 Hours)
Number of Terminations:
240
Max Operating Temperature:
70°C
70°C
Min Operating Temperature:
0°C
0°C
Terminal Position:
DUAL
ZIG-ZAG
Supply Voltage:
1.8V
1.8V
Terminal Pitch:
1mm
Operating Supply Voltage:
1.8V
1.8V
Temperature Grade:
COMMERCIAL
COMMERCIAL
Max Supply Voltage:
1.9V
Min Supply Voltage:
1.7V
Memory Size:
2GB
2GB
Speed:
800MT/s
800MT/s
Clock Frequency:
400MHz
Data Bus Width:
64b
64b
Organization:
256MX64
256MX64
Output Characteristics:
3-STATE
Memory Width:
64
Standby Current-Max:
0.112A
Memory Density:
17179869184 bit
17179869184 bit
Max Frequency:
800MHz
400MHz
I/O Type:
COMMON
Refresh Cycles:
8192
Radiation Hardening:
No
RoHS Status:
ROHS3 Compliant
ROHS3 Compliant
Lead Free:
Lead Free
Factory Lead Time:
10 Weeks
Surface Mount:
NO
ECCN Code:
EAR99
Additional Feature:
AUTO/SELF REFRESH; WD-MAX
HTS Code:
Terminal Form:
NO LEAD
Number of Functions:
1
Supply Voltage-Max (Vsup):
1.9V
Supply Voltage-Min (Vsup):
1.7V
Number of Ports:
1
Operating Mode:
SYNCHRONOUS
Access Mode:
DUAL BANK PAGE BURST
Length:
67.6mm
Height Seated (Max):
30.15mm